• Ożywienie na wtórnym rynku mieszkań.

    wtorek, 5.11. 2013 , Wpisał

     

    Dzięki niższym kosztom oprocentowania kredytów, w III kwartale 2013 roku nastąpiło ożywienie na rynku mieszkań używanych. Popularnością cieszą się głownie tańsze lokale. Analitycy spodziewają się wzrostu sprzedaży mieszkań z drugiej ręki pod koniec roku.

    Ożywienie obserwowane jest przede wszystkim w większych miastach a liczba osób poszukujących mieszkania, zgodnie z analizami domy.pl na rynku wtórnym wzrosła we wrześniu br. o 10 proc. wobec czerwca br. Poza niskim kosztem kredytów na wzrost liczby osób szukających mieszkania, wpływa także zmiana od stycznia 2014 r. przepisów wewnątrzbankowych i brak możliwości udzielania kredytów na 100% wartości.  

    Część ekspertów nie spodziewa się natomiast aby program Mieszkanie dla Młodych  wywołał istotne zmiany na rynku, ponieważ mieszkania, które będą spełniać limity cenowe stanowią śladową liczbę w całej puli, oferowanej przez deweloperów. Zdania są jednak podzielone, ponieważ z kolei według analityka Home Broker, Marcina Krasonia, po wejściu w życie programu MdM, rynek wtórny może mieć poważne problemy w niektórych miejscowościach – tam gdzie dostępność do programu będzie duża. W związku z tym ceny na rynku wtórnym mogą spaść o nawet 5-10%. Największe spadki mogą dotyczyć mieszkań z tzw. wielkiej płyty, których stan z roku na rok się pogarsza.